Když v bance zamítnou žádost o úvěr?

Do tíživé finanční situace se může dostat každý z nás, důležité ale je, jak se z ní co nejrychleji zase dostat? Řešení nabízí chytře zvolený úvěr, který by mohl pomoci toto špatné životní období překlenout. Jenže banky jsou v tomto ohledu nekompromisní a ne každému se nakonec povede v bance uspět. Jaké jsou kritéria pro získání úvěru a jak postupovat, když odejdeme s banky s nepořízenou.

Měsíční bilance žadatele

Příjmy a výdaje…to je oč tu běží. Pokud chcete úvěr v bance, logicky je zapotřebí mít ho z čeho splácet. Řada lidí v tomto ohledu přemýšlí spíše optimisticky a proto je tu schvalovací proces bank, při kterém se mimo jiné vytvoří i balance žadatele. Banka určí, zda je žadatel schopný splácet a zároveň si udržet přiměřenou životní úroveň. Pokud banka usoudí, že měsíční příjmy jsou natolik malé, že nepokryjí výši měsíčních splátek, žádost o úvěr zamítnou.

strmý růst

Krom výše měsíčních příjmů, banku zajímá i z jakého zdroje pocházejí. V ideálním případě je to ze zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti, některé banky ještě akceptují i příjmy z pronájmu nemovitosti. Příjmy ze sociálních dávek, starobního důchodu nebo z pochybného zdroje však banka neakceptuje.

Záznam v registrech dlužníků

V potaz berou bankovní společnosti i negativní záznamy v registrech dlužníků. Pokud tedy chcete na některý z úvěrových produktů dosáhnout, nesmí vaše údaje v některém z registrů figurovat. Platební morálka je pravidelně zaznamenávána, a byť nepatrný prohřešek může vést až k zamítnutí žádosti o úvěr.

maketa domu

Ještě stále jsou tu ale nebankovní společnosti, které jsou v mnoha ohledech o poznání benevolentnější. Navíc řada z nich nenabízí pouze rychlé spotřebitelské úvěry, ale i ty hypoteční -hypotéka osvč, na bydlení, i bez doložení příjmů. V případě nebankovních produktů je ale zapotřebí počítat s vyšší roční úrokovou sazbou.