Jaký materiál potahu zvolit pro sedací vaky pro děti

Kvalitní sedací vaky jsou vyplněny polystyrenovými kuličkami EPS, které poskytují dostatečný komfort dětem i dospělým. Jestliže chceme pořídit vak do dětského pokoje, měli bychom brát ohled především na potah – z čeho je zhotoven a jakou má pevnost.
nepohodlná sedací souprava

Materiál potahu pro dětské vaky

Jaký potah zvolit pro sedací vaky pro děti? V zásadě máme více možností, ale jen některé jsou vhodné s ohledem na zvýšenou zátěž, kterou musí materiál podstoupit při dovádění a skotačení našich ratolestí.
Nylon – ideální všude tam, kde dochází k extrémnímu namáhání. Takže se velmi dobře uplatní v dětském pokoji, nebo v místech, kde se často přenáší, kde na něj skáčou domácí mazlíčci, anebo tam, kde musí snášet dětské rozpustilé hry. Děti si s vakem často hrají, povalují se na jeho povrchu, mnohdy i nevybíravým způsobem. Nevýhodou je sice nižší komfort ve srovnání s polyesterem, ale nylonové vlákno je velmi pevné a poradí si i (v omezené míře) s některými ostrými hranami různých předmětů. Velice snadno se čistí běžnými saponáty a navíc materiál nenasává vodu, tím pádem je možné umístit jej i venku, např. pod pergolou.
Koženka (ekokůže) – koženkové potahy jsou známy již desítky let. Osvědčily se jako čalounický materiál a sedací vaky pro děti se vyrábí z ekokůže poměrně často. Koženka vzniká potažením bavlněné tkaniny vrstvou polyuretanu, který je velmi příjemný na dotek, měkký a částečně poddajný a pružný. Posezení na kožence je příjemnější, ale takovéto potahy volte spíše pro starší nebo klidnější děti, kde máte jistotu, že s nimi budou zacházet s citem. Ve srovnání s nylonem je ekokůže náchylnější na proděravění či roztržení.
paní sedící na nepohodlné sedačce
Polyester – potahy z polyesteru se velmi dobře perou v pračce, jsou tedy ideální pro vaky a pytle s odnímatelným potahem. Podobně jako nylon nenasávají vlhkost a rychle schnou při běžném čištění navlhčeným hadříkem. Příliš se však nehodí do venkovního prostředí a také jsou méně odolné proti poškrábání. Nešetrné zacházení jim může uškodit, a proto opět polyester volíme do klidnějšího prostředí dětem, které příliš neskotačí.