Jak se (ne)zbláznit na mateřské

Když bude spokojené miminko, bude spokojená i máma. Teď nemám na mysli takové ty základní věci, jako že dítě by mělo být přebalené a nakrmené. To je snad samozřejmost. Miminko potřebuje cítit přítomnost mámy a obráceně je to vlastně taky tak, abychom měly jistotu, že miminku nic nehrozí.
 
Tulte se a mazlete se. Nebojte se, dítě nerozmazlíte tím, že mu budete dávat svou lásku. Vždyť bylo celou dobu v nepřetržitém kontaktu s námi. Slyšelo náš hlas, tlukot srdce, teď se jeho smysly ještě rozšířily a hlazení a mazlení je přece příjemné pro obě strany.

legrace
 
Nebojte se vyjít na ulici. Procházky na čerstvém vzduchu jsou fajn, i kdyby to měla být jen cesta do obchodu. Vyjděte mezi lidi, zajděte s kamarádkou do kavárny, dnes je jich opravdu dost a jsou přizpůsobené dětem a dítko si v hracím koutku vyhraje víc, než doma, protože tamní hračky nezná, jsou pro něj neokoukané a tudíž zajímavé. A vy si tak aspoň na chvilku odfrknete.
 
Váš potomek se bude dřív, či později dožadovat Vašeho telefonu, či tabletu. A víme, že děti tyto přístroje ovládají opravdu bravurně. V nějaké rozumné míře se dá tolerovat i toto, ale je třeba si nastavit určitá pravidla. Vybrat vhodnou hru, která dokáže dítě nějak rozvíjet a bude ho bavit a vy tak můžete mít chvilku pro sebe.
 
Zpívejte si. Naučíte tak dítě nějakou písničku, ale hlavně pro své dítko budete ta nejlepší zpěvačka, protože Váš hlas vnímalo ještě před narozením. A uvidíte, že Vám se bude taky zpívání líbit a nebudete v takovém napětí.
 
Pokud máte nějakou hlídací babičku a možnost dítě i kdyby jen na hodinku měsíčně dát na hlídání, udělejte to. Vy se budete moci věnovat jen sama sobě a babička bude mít radost, že si vnoučete taky užije. Jen je třeba brát s nadhledem rady a kritiku, která se na Vás může snést. Ať už to bude tchyně, nebo vlastní matka. Prostě si to vyslechnout, říct nějak citlivě svůj názor a pak na to úplně zapomenout.
 
Že nestíháte mít vždy uklizeno? No a? Tak uklidíte, až prostě bude čas, zítra je přece taky den. Určitě není uklizeno z nějakého pádného důvodu, vždyť se staráte a vychováváte dítě.

sranda
 
Najděte si ráno na sebe chvilku. Zuby si taky čistíte, ať se děje, co se děje. Stejně si to nastavte třeba s líčením, účesem, atd. Zkrátka něco, co vnímáte jako důležité a nerada byste se toho vzdala.
 
Klidně si po obědě běžte s dcerou, či synem na chvíli lehnout. Je třeba načerpat novou energii.
 
Nezapomínejme ani na partnera. I pro něj je to naprosto nová situace a klidně se ho zeptejte, jak by si přál trávit společné chvíle. Určitě to ocení.
 
Hlavně ale berte věci tak, jak jsou. Protože dítě potřebuje matku spokojenou. Vycítí, pokud nejsme ve své kůži a dá nám to pak najevo svou nespokojeností, což žádoucí rozhodně není.