Udržte ve svém domově čerstvý vzduch

Samo sebou není nic jednoduššího než otevřít okno, když je vzduch v místnosti vydýchaný. Ale s otevřeným oknem pustíte do bytu nebo do domu také jiné nežádoucí věci:

1.       Hluk – v okolí je vždycky někdo, kdo seče trávu, seká dřevo, pouští moc nahlas hudbu, nebo jsou jenom venku děti a smějí se a baví s kamarády. Hluk je ostatně to, co kazí naši koncentraci nejvíce.
klimatizace hotelu
2.       Slunce a teplo – v létě je lepší zabarikádovat okna i dveře, aby se horké sluneční paprsky nedostaly do vašeho domova. Pokud jsou okna otevřená a žaluzie zvednuté, může být v místnosti rázem padesát stupňů.

3.       Prach a jiné nehygienické prvky – oknem se do domu dostává prach, byl, ale také semena květů a stromů. A my to pak musíme uklízet.

4.       Alergeny – pokud patříte mezi alergiky, právě období, kdy všechno kvete a roste, je pro vás obrovským strašákem. Je lepší vůbec neotevírat okna.
stropní ventilátor
Oxid uhličitý je škodlivý ve více než jednom směru. Nejenom že způsobuje únavu a nesoustředěnost, pokud je ale vzduch nedýchatelný, můžete upadnout do bezvědomí a eventuálně zemřít.

Jak tedy správně větrat a udržet svůj byt bez nežádoucích prvků?

1.       Prachové filtry s vývodem z místnosti ven. Tyto vývody by měly mít síťku nebo velmi jemný filtr, aby se jimi nemohl protáhnout hmyz, prach ani jiné škodliviny.
2.       Větrání pomocí rekuperace – to je typ větrání, který používá moderní bydlení. Na nízkoenergetických, úsporných, pasivních a jinak ekologických domech uvidíme tuto techniku velice často. Čerstvý vzduch tak jednoduše udržujete v proudu, a to v létě i v zimě. Pokud je tato ventilace nastavena správně, zapříčiňuje výměnu vzduchu poměrně pravidelně, aniž by přitom dům ztratil jakékoliv teplo. Tato technika ale může díky své tepelné úspoře fungovat také jako topení.
3.       Klimatizace – vzhledem ke globálnímu oteplování je klimatizace i v našich domácnostech stále častěji k nalezení. A to nejenom z důvodu ochlazení, ale také výměny a proudu vzduchu.