Na co si dát pozor při nákupu dobrých zimních bot?

Široká nabídka zimní obuvi v obchodech Vám může zamotat hlavu. Světlé, tmavé, vyrobené z kůže nebo jiného materiálu, krátké nebo kotníkové – z množství možností je někdy velmi těžké se rozhodnout. Doporučujeme, na co si dát pozor při výběru dobré pánské zimní obuvi, aby Vám dlouho vydržela.

1. Materiál

Zima je obdobím, kdy je obuv vystavena mnoha faktorům, od vlhkosti nebo studeného sněhu přes písek nebo sůl na chodnících až po bláto, které se může na mnoha místech objevit v důsledku deště. Proto se vyplatí vsadit na pánské zimní boty, jako např. pánské kotníkové boty, které si poradí s náročnými podmínkami, zajistí komfort a zároveň budou vizuálně dobře vypadat.
Velmi dobrou volbou je přírodní kůže, která chrání před povětrnostními vlivy, vypadá velmi elegantně a zároveň zajišťuje vhodnou cirkulaci vzduchu uvnitř boty. Pro ty, kteří nechtějí používat oblečení ze zvířecích materiálů, je výbornou volbou ekologická kůže. Přestože je o něco méně odolná než její přírodní protějšek, je také podstatně levnější a určitě vydrží po celou zimní sezónu.

2. Velikost

Zatímco na jaře, v létě a na podzim hledáme boty ve velikosti perfektně přizpůsobené noze, v zimě se vyplatí zvolit o něco větší boty. Samozřejmě nejde o to, abyste kupovali pánské zimní boty o dvě nebo tři velikosti větší, ale vyplatí se nechat si zhruba jednu velikost volnou. V zimě máme tendenci nosit mnohem silnější ponožky (což samozřejmě při nízkých teplotách nikoho nepřekvapí), a proto naše nohy potřebují v botě trochu více místa, aby se do ní vešly spolu s „oblečením“.

c3ac0f9bd726d5f0aec021d6e25c7a5e

Pamatujte také, že velikost boty není jen její délka, ale také místo na chodidlo. Téměř každé lidské chodidlo je trochu jiné, a proto potřebuje více či méně prostoru kolem přední části chodidla. Při výběru bot je třeba dbát na to, aby netlačily na malíček ani na palec – taková obuv nošená po dlouhou dobu může vést k degeneraci a také způsobovat každodenní bolest.

3. Podrážka a podšívka obuvi

Neméně důležité je, co je uvnitř boty, a také tloušťka podrážky. Pokud jde o podšívku – vyplatí se vsadit na teplý, ale přírodní materiál, který zajistí optimální komfort i v těch nejchladnějších dnech, a zároveň – nebude vést k pocení nohou. Skvělou volbou pro tento účel je mj. ovčí vlna.
Tloušťka podrážky znamená dostatečnou izolaci od země, a tedy dodatečnou ochranu před chladem. V teplejší části roku obvykle hledáme boty s tenkou, pružnou podrážkou, ale v zimě – chceme trochu více ochrany před chladem, a proto se vyplatí zvolit boty se silnější podrážkou.

4. Stylový vzhled

Při výběru pánských zimních bot pamatujte také na to, aby vypadaly stylově! Je to však otázka vkusu a každý by si měl vybrat model, který mu vyhovuje z hlediska vzhledu, s přihlédnutím ke všem výše uvedeným faktorům.