Na co koukat při nakupování potravin pro děti

Výživové doporučení pro děti do tří let zní jasně, doporučuje se minimum soli a přidaného cukru, pokud možno žádná Ečka, barviva a další přídavné látky. Co tedy sledovat při nakupování potravin a pamlsků pro děti?

barevné bonbonky

· Obsah soli

Děti do tří let by měly konzumovat maximálně gram soli na den. Jeden gram. Třeba obyčejný rohlík obsahuje kolem 1,5 gramu soli na 100g. S jedním rohlíkem tedy děti sní více jak polovinu doporučené denní dávky soli. A když si k tomu přidáte další potraviny, které obsahují sůl, pak je obsah soli v jídle opravdu problém. Nekupujte dětem solené potraviny, pečivo se solí na povrchu (preclíky, sušenky, tyčinky, rohlíky a podobně). Pozor si dejte na obsah sodíku v potravinách, třeba ve snídaňových cereáliích je často opravdu hodně sodíku, který často překračuje doporučenou denní dávku pro děti již v jedné porci.
dort pro děti

· Obsah cukru

Dalším důležitým faktorem je množství cukru v jídle, které má dítě konzumovat. Cukr je pro tělo sice zdrojem energie ale to je tak všechno, s jeho konzumací to totiž značně přeháníme a to už od dětského věku. Spíše než sladké věci dětem dopřejte ovoce a zeleninu, kde se cukr vyskytuje v přirozené podobě a nezatěžuje tolik dětský organismus. V současné době je hodně problém s kazivostí zubů u dětí a mohou za to právě sladké potraviny a pitíčka.

· Barviva

Barviva nejsou pro dětské tělo vhodná a některá jsou pak vyloženě škodlivá. Jsou totiž barviva, takzvaná azobarviva, která jsou pro děti vyloženě nevhodná. Sledujte barviva v potravinách a kupujte ty nebarvené nebo aspoň barvené přírodními barvivy. Sice nebudou vypadat tak lákavě, ale rozhodně udělají větší službu.
slané preclíčky

· Prospěšnost pro dětský organismus

Než dětem něco koupíte, přemýšlejte nad tím, co z dané potraviny budou mít. Je potřeba dětem dávat čokoládové sušenky? Nebylo by lepší upéct domácí máslové oslazené třeba sladem? Nebo sladkosti nahradit banánem? A není lepší radši ubrat soli celé rodině, než dávat dítěti přesolené jídlo?