Jak správně vybrat vhodné zipy

Mnoho lidí má vyrábění nejrůznějších nejen látkových předmětů jako svého koníčka. To může být často užitečné, avšak v mnoha případech chceme, aby jej bylo možné zavřít. To platí nejen u tašek, které patří k nejčastěji vyráběným předmětům, ale také u velké části oblečení. Ale jak?

Zde máme hned několik možností. Jednou z nich jsou knoflíky. Ty však mají tu nevýhodu, že mezi nimi jsou mezery, kterými může cokoliv propadnout. Například mobilní telefon. A to rozhodně není něco, co bychom chtěli. U oblečení většinou takový problém není, ale například u kapes se s ním také potkáme.

Je tedy jasné, že je dobré najít i jiné řešení. Tím nejběžnějším jsou zipy. Ty nám umožní daný prostor dokonale uzavřít, takže se nemusíme bát, že nám něco vypadne. Navíc tím i snížíme riziko, že nám někdo danou věc, kterou uvnitř máme, jednoduše sebere.

různé druhy klasického zipu

I zde je však dobré věnovat výběru větší pozornost. Máme totiž hned několik druhů zipů, a tak je ideální vybrat ten, který pro nás bude nejvhodnější.

Tím nejběžnějším je asi klasický druh s jezdcem. Ten je zdaleka nejspolehlivější, avšak při častém používání se může stát, že se utrhne poutko připojené k jezdci. Tím se ztíží jeho zapínání. Navíc rozhodně není nejrychlejší.

pásek suchého zipu

Další možností je takzvaný suchý zip. Ten se skládá ze dvou velcrových ploch, které k sobě přilnou. Výhodou je zde velmi snadná manipulace, kterou zvládnou i malé děti. Není však tak spolehlivý, jako ten klasický – při častém používání se může stát, že plochy k sobě přestanou tak pevně lnout.

V obou případech je však také problémem, pokud se mezi obě části dostane například písek, nebo i látka. V takovém případě se totiž může zip stát nepoužitelným. A to je nutné mít na paměti, když se rozhodujeme, k čemu budeme daný předmět využívat, případně co v něm budeme přenášet. Značně by to totiž snížilo životnost, což rozhodně nikdo z nás nechce.